Różności z Niemiec

Polskie dziecko idzie do szkoły po przeprowadzce do Niemiec.

21. lutego 2022

Gdzie i jak zameldować dziecko do szkoły w Niemczech? Do której klasy pójdzie dziecko w Niemczech po przeprowadzce z Polski? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie.

Wpisy o szkole na moim blogu cieszą się jak do tej pory chyba największym zainteresowaniem. Jednym z wielu pytać jakie dostałam dotyczyło zapisania dziecka do szkoły w po przeprowadzce z Polski do Niemiec, do jakiej szkoły dziecko pójdzie, do której klasy, czy są egzaminy z niemieckiego i tak dalej. Spytałam moich obserwatorki/obserwatorów na Instagramie, czego chcieliby się dowiedzieć. Dostałam kilka wiadomości z różnymi pytaniami, następnie zadzwoniłam do urzędu oraz do szkoły mojej córki (Gymnasium / polskie liceum) i postaram Wam się  na te pytania odpowiedzieć. Na koniec tego wpisu podam Wam linki do poprzednich szkolnych wpisów.

Podstawówka (Grundschule) czyli klasy 1-4.

Do której szkoły pójdzie dziecko? Gdzie szukać informacji / pomocy. 

Dzieci w Niemczech idą do szkoły podstawowej najbliżej adresu zamieszkania i tam z automatu powinny dostać miejsce. Jeżeli rodzice decydują się na inną placówkę z różnych powodów, zgłaszają dziecko do wybranej szkoły, ale to nie jest pewne, że dostanie się miejsce.

W przypadku dziecka, które w trakcie roku przeprowadza się do innego miasta, czy np. tak jak w przypadku dzieci z mojego dzisiejszego tematu, czyli z Polski do Niemiec, w pierwszej kolejności powinny udać się do podstawówki najbliżej adresu zamieszkania. Jeżeli w tej szkole nie ma już miejsc, będą podane inne szkoły, w których te miejsca są.

No i tak. Albo wyszukujecie sobie w google „Grundschule + nazwa miejscowości”, patrzycie co Wam wyskoczy i która szkoła jest najbliżej Was, lub szukacie na stronie Jugendamt z Waszej miejscowości i tam możecie wyświetlić listę szkół. Następnie udać się do wybranej szkoły i porozmawiać o możliwość zapiania dziecka, czy są miejsca wolne i rozpocząć cały proces meldunkowy. Drugą możliwością jest udanie się od razu do urzędu Jugendamt w mieście, do którego się przeprowadziliście i tam poprosić o pomoc w wyborze szkoły.

W urzędach są tłumacze, więc można umówić się na rozmowę z tłumaczem. To samo dotyczy szkoły, można poprosić o tłumacza, jeżeli nie zna się nikogo kto mogłby Wam pomóc. Taki tłumacz pomaga w różnych szkolnych sytuacjach. Moja starsza córka miała w podstawówce najlepszą koleżankę, której rodzina uciekła z Iraku. Kiedy dziewczynki chciały się umówić po lekcjach na zabawę, jej mama poprosiła tłumaczkę o telefon do mnie, żeby obgadać gdzie i kiedy i o której, bo w tamtym czasie jeszcze nie mówiła po niemiecku.

Do której klasy pójdzie dziecko? 

Jeżeli Wasze dziecko nie zna języka w ogóle, to nawet bym się nie zastanawiała i zapisała o klasę niżej, niż by chodziło w Polsce. Tu jest tak, że mamy tak zwany Stichtag, który decyduje kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy. Załóżmy, że mówimy o roku szkolnym 2022/2023:

  • jeżeli dziecko do 30 września 2022 ukończy 6 lat, idzie do pierwszej klasy po wakacjach letnich 2022
  • jeżeli dziecko ma 6-te urodziny od października do grudnia 2022, pójdzie do pierwszej klasy po letnich wakacjach 2023 (w niektórych przypadkach 2022)

Także tak czy owak przez całą edukację szkolną w klasach są dzieci w różnym wieku i dziecko „po-wrześniowe” jest dokładnie tak samo traktowane jak urodzone styczeń-wrzesień. Gdyby moje dziecko miało po przeprowadzce według powyższego pójść do pierwszej klasy, a nie zna niemieckiego, to wysłałabym je na rok do przedszkola, gdzie w luźniejszej atmosferze uczyłoby się najpierw języka, a do szkoły bo poszło z grupą dzieci jesienno/zimowych. Myślę, że t0 zdecydowanie przyjemniejsze dla dziecka, w sytuacji, gdzie przeprowadza się do innego kraju.

Szkoła średnia (Weiterführende Schule) czyli od klasy 5.

(z wyjątkiem Berlina i Brandenburg, jeżeli podstawówka ma 6 klas)

Do której szkoły pójdzie dziecko? Gdzie szukać informacji o szkołach?

No tu się sprawa trochę komplikuje, bo raz są różne szkoły średnie, a dwa w Polsce podstawówka trwa 8 lat, więc trudno może być zdecydowanie, do której szkoły powinno dziecko pójść. To zależy w dużej mierze od ocen w szkole, jeżeli dziecko dobrze się uczy i jest plan wysłania dziecka do liceum, to w pierwszej kolejności poszłabym do Gymnasium. Natomiast przy średnich ocenach lub słabszych wybrałabym inną szkołę – szkołę można później zmienić, a i matura też nie jest wykluczona, tego nie trzeba się obawiać.

Szkoły w danej miejscowości i okolicy (w zależności od wielkości miasta, może trzeba będzie dojeżdżać do innej miejscowości) można oczywiście wygooglować. Listę szkół znajdziecie ale też na stronie Jugendamt danej miejscowości lub Schulamt w danym powiacie (Kreis – u mnie na przykład to by było Kreis Mettmann). Przy czym tu w Jugendamt mi powiedziano, że jeżeli chodzi o dziecko w podstawówce to do nich się udać, a jak szkoła średnia to do Schulamt. Pierwszym krokiem powinna być jednak od razu szkoła.

Jeżeli w wybranej szkole są miejsca i dziecko będzie przyjęte to super, jeżeli nie to szkoła powinna zaproponować inne rozwiązanie lub udanie się właśnie do Schulamt.

Do której klasy pójdzie moje dziecko, czy musi powtarzać rok?

No tu nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Wszystko zależy po pierwsze od znajomości języka niemieckiego, co będzie w szkole sprawdzane na początku, a po drugie od ocen w szkole – tu od razu dodam, że jeżeli planujecie przyjazd do Niemiec to powinniście dać świadectwo do tłumacza. Pan w urzędzie zaznaczył, że nie musi to być tłumaczenie notarialnie potwierdzone. Dodam, że oceny w Niemczech są na odwrót niż w Polsce, czyli 1 to jest bardzo dobry 😉 więc takie tłumaczenie świadectwa ma sens i Wam ułatwi zameldowanie do szkoły. 

Do której klasy dziecko pójdzie to jest sprawa indywidualna danej szkoły, im szkoła ma wyższy poziom nauczania, tym wymagania będą wyższe. Liceum, czyli Gymnasium jest uważane za szkołę o najwyższym poziomie wsród szkół średnich i dziecko które kończy tu podstawówkę dostaje lub nie „Empfehlung” do liceum- czyli rekomendację. Dziecko z rekomendacją ma dużo większą szansę na dostanie miejsca w liceum.


mała dygresja – to mi trochę przypomina moje czasy szkolne. W Polsce musiałam zdawać egzamin wstępny do liceum, który mnie do tego liceum dopuścił albo nie. Pamiętam, że jak poszłam składać papiery do liceum (które miało opinie jednego z dwóch najlepszych w mieście),  to moje półroczne świadectwo z 8 klasy nie spodobało się sekretarce, wysłała mnie do dyrektora i on też mi powiedział, że za cienko z ocenami. Popłakałam się w domu, ale papiery złożyłam. Egzamin tak dobrze napisałam, zwłaszcza z matematyki, że dostałam się do klasy mat/fiz.


No więc może być tak, że szkoła zdecyduje przyjąć ucznia, ale będzie powtarzać rok (czyli jak dziecko miało by po wakacjach pójść do 7 klasy w Polsce to pójdzie do 6 w Niemczech), żeby nauczyło się języka, niezależnie od ocen, a może być też tak, że jak dziecko jest na poziomie np. B2 to pójdzie do 7 klasy. Ale zaznaczam jeszcze raz – to jest indywidualna decyzja szkoły na podstawie jej ustaleń wewnętrznych, poziomu szkoły oraz ocen i znajomości niemieckiego u dziecka.

Czy jest test z niemieckiego lub z innych przedmiotów?

Z niemieckiego tak – poziom znajomości będzie w jakiś sposób sprawdzany, o czym już wyżej napisałam. Jeżeli chodzi o testy z innych przedmiotów jak np. matematyka to nie – do tego wystarczy świadectwo (tak jest w szkole mojej córki i tak też mi powiedział urzędnik).

Czy są dodatkowe zajęcia z niemieckiego?

Tak, dziecko, które się przeprowadzi jak najbardziej może dostać a nawet powinno skorzystać z dodatkowych zajęć z niemieckiego. Förderung czyli takie zajęcia wyrównawcze/wspierające naukę też są organizowane przez szkołę, lub zostanie dziecko skierowane do właściwego miejsca, np. do szkoły VHS. W Nordrhein-Westfalen jest na przykład taki program wakacyjny FIT in Deutsch czyli FerienIntensivTrainig – wakacyjne intensywne kursy niemieckiego. To jest program ministerstwa szkolnictwa naszego landu, więc poszukałabym czy tam gdzie się przeprowadzacie, też takie projekty są. Tu LINK znajdziecie informacje do programu FIT.

Od razu rada ode mnie, jeżeli zamierzacie przeprowadzać się na koniec roku szkolnego albo w wakacje (najlepiej na początku) to szukajcie przed przeprowadzka już takiego kursu, programu, a najpóźniej zaraz po zameldowaniu się tu w urzędzie (zameldowanie na nowy adres zamieszkania w Niemczech). Dziecku będzie zdecydowanie łatwiej w nowej szkole.

Czy dziecko będzie od początku oceniane czy ma taryfę ulgową?

No i tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od tego czy dziecko powtarza klasę tyko po to żeby nauczyć się języka, wówczas te oceny nie koniecznie będą aż tak brane pod uwagę, to zależy też od nauczycieli. W pierwszym roku szkolnym po przeprowadzce do Niemiec nie przejmowałabym się tymi ocenami aż tak bardzo i zdecydowanie nie robiłabym dziecku z tego powodu dodatkowego stresu. Wystarczy, że chodzi do szkoły w innym języku niż do tej pory. Ten pierwszy rok a nawet następny nie przesądza o całym życiu i karierze zawodowej młodego człowieka 😉 Co nie oznacza, że ma nic nie robić i się nie uczyć 😉 W szkole też są wewnętrzne programy pomagające uczniom, na przykład bardzo dobrzy uczniowie starszych klas pomagają w nauce dzieciom w młodszych klasach. Jest duże prawdopodobieństwo, że w szkole znajdzie się uczeń mówiący po polsku, który weźmie Wasze dziecko pod opiekę i pomoże na początku.

Potrzebne dokumenty.

Dokumenty, które powinniście przywieźć przetłumaczone:

  • Jak wspomniałam potrzebujecie świadectwo z ostatniej klasy (ev, z półrocza jak przeprowadzacie się w trakcie roku szkolnego),
  • akt urodzenia
  • książeczka szczepień dziecka (i nie chodzi tu tylko o najnowsze szczepienia wiadomo na co)
  • ev. sądowe orzeczenie o wyłącznym prawie do opieki w przypadku osób po rozwodzie
  • no i zdjęcie dziecka do legitymacji

Jeżeli jeszcze jakieś dokumenty szkoła wymaga, poza wypełnieniem formularza meldunkowego danej szkoły, zostaniecie przez szkołę poinformowani.


To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że wyczerpałam temat. Jeżli macie jeszcze jakieś pytanie do wrzucie je w komentarzu.

A tak na marginesie, to pomyślałam, że mogłabym założyć małą firmę i pomagać rodzinom w ogaranianiu tematu ze szkołą od wyszukania szkoły przez proces meldunkowy i opiekę w pierszym roku. Myślę, że pomysł fajny, ale ile osób by z tego skorzystało? 😉


buziaki

Olgietta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Close