Różności z Niemiec

Polskie dziecko idzie do szkoły po przeprowadzce do Niemiec.

21. lutego 2022

Gdzie i jak zameldować dziecko do szkoły w Niemczech? Do której klasy pójdzie dziecko w Niemczech po przeprowadzce z Polski? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie.

Wpisy o szkole na moim blogu cieszą się jak do tej pory chyba największym zainteresowaniem. Jednym z wielu pytać jakie dostałam dotyczyło zapisania dziecka do szkoły w po przeprowadzce z Polski do Niemiec, do jakiej szkoły dziecko pójdzie, do której klasy, czy są egzaminy z niemieckiego i tak dalej. Spytałam moich obserwatorki/obserwatorów na Instagramie, czego chcieliby się dowiedzieć. Dostałam kilka wiadomości z różnymi pytaniami, następnie zadzwoniłam do urzędu oraz do szkoły mojej córki (Gymnasium / polskie liceum) i postaram Wam się  na te pytania odpowiedzieć. Na koniec tego wpisu podam Wam linki do poprzednich szkolnych wpisów.

Podstawówka (Grundschule) czyli klasy 1-4.

Do której szkoły pójdzie dziecko? Gdzie szukać informacji / pomocy. 

Dzieci w Niemczech idą do szkoły podstawowej najbliżej adresu zamieszkania i tam z automatu powinny dostać miejsce. Jeżeli rodzice decydują się na inną placówkę z różnych powodów, zgłaszają dziecko do wybranej szkoły, ale to nie jest pewne, że dostanie się miejsce.

W przypadku dziecka, które w trakcie roku przeprowadza się do innego miasta, czy np. tak jak w przypadku dzieci z mojego dzisiejszego tematu, czyli z Polski do Niemiec, w pierwszej kolejności powinny udać się do podstawówki najbliżej adresu zamieszkania. Jeżeli w tej szkole nie ma już miejsc, będą podane inne szkoły, w których te miejsca są.

No i tak. Albo wyszukujecie sobie w google „Grundschule + nazwa miejscowości”, patrzycie co Wam wyskoczy i która szkoła jest najbliżej Was, lub szukacie na stronie Jugendamt z Waszej miejscowości i tam możecie wyświetlić listę szkół. Następnie udać się do wybranej szkoły i porozmawiać o możliwość zapiania dziecka, czy są miejsca wolne i rozpocząć cały proces meldunkowy. Drugą możliwością jest udanie się od razu do urzędu Jugendamt w mieście, do którego się przeprowadziliście i tam poprosić o pomoc w wyborze szkoły.

W urzędach są tłumacze, więc można umówić się na rozmowę z tłumaczem. To samo dotyczy szkoły, można poprosić o tłumacza, jeżeli nie zna się nikogo kto mogłby Wam pomóc. Taki tłumacz pomaga w różnych szkolnych sytuacjach. Moja starsza córka miała w podstawówce najlepszą koleżankę, której rodzina uciekła z Iraku. Kiedy dziewczynki chciały się umówić po lekcjach na zabawę, jej mama poprosiła tłumaczkę o telefon do mnie, żeby obgadać gdzie i kiedy i o której, bo w tamtym czasie jeszcze nie mówiła po niemiecku.

Do której klasy pójdzie dziecko? 

Jeżeli Wasze dziecko nie zna języka w ogóle, to nawet bym się nie zastanawiała i zapisała o klasę niżej, niż by chodziło w Polsce. Tu jest tak, że mamy tak zwany Stichtag, który decyduje kiedy dziecko idzie do pierwszej klasy. Załóżmy, że mówimy o roku szkolnym 2022/2023:

 • jeżeli dziecko do 30 września 2022 ukończy 6 lat, idzie do pierwszej klasy po wakacjach letnich 2022
 • jeżeli dziecko ma 6-te urodziny od października do grudnia 2022, pójdzie do pierwszej klasy po letnich wakacjach 2023 (w niektórych przypadkach 2022)

Także tak czy owak przez całą edukację szkolną w klasach są dzieci w różnym wieku i dziecko „po-wrześniowe” jest dokładnie tak samo traktowane jak urodzone styczeń-wrzesień. Gdyby moje dziecko miało po przeprowadzce według powyższego pójść do pierwszej klasy, a nie zna niemieckiego, to wysłałabym je na rok do przedszkola, gdzie w luźniejszej atmosferze uczyłoby się najpierw języka, a do szkoły bo poszło z grupą dzieci jesienno/zimowych. Myślę, że t0 zdecydowanie przyjemniejsze dla dziecka, w sytuacji, gdzie przeprowadza się do innego kraju.

Szkoła średnia (Weiterführende Schule) czyli od klasy 5.

(z wyjątkiem Berlina i Brandenburg, jeżeli podstawówka ma 6 klas)

Do której szkoły pójdzie dziecko? Gdzie szukać informacji o szkołach?

No tu się sprawa trochę komplikuje, bo raz są różne szkoły średnie, a dwa w Polsce podstawówka trwa 8 lat, więc trudno może być zdecydowanie, do której szkoły powinno dziecko pójść. To zależy w dużej mierze od ocen w szkole, jeżeli dziecko dobrze się uczy i jest plan wysłania dziecka do liceum, to w pierwszej kolejności poszłabym do Gymnasium. Natomiast przy średnich ocenach lub słabszych wybrałabym inną szkołę – szkołę można później zmienić, a i matura też nie jest wykluczona, tego nie trzeba się obawiać.

Szkoły w danej miejscowości i okolicy (w zależności od wielkości miasta, może trzeba będzie dojeżdżać do innej miejscowości) można oczywiście wygooglować. Listę szkół znajdziecie ale też na stronie Jugendamt danej miejscowości lub Schulamt w danym powiacie (Kreis – u mnie na przykład to by było Kreis Mettmann). Przy czym tu w Jugendamt mi powiedziano, że jeżeli chodzi o dziecko w podstawówce to do nich się udać, a jak szkoła średnia to do Schulamt. Pierwszym krokiem powinna być jednak od razu szkoła.

Jeżeli w wybranej szkole są miejsca i dziecko będzie przyjęte to super, jeżeli nie to szkoła powinna zaproponować inne rozwiązanie lub udanie się właśnie do Schulamt.

Do której klasy pójdzie moje dziecko, czy musi powtarzać rok?

No tu nie ma odpowiedzi jednoznacznej. Wszystko zależy po pierwsze od znajomości języka niemieckiego, co będzie w szkole sprawdzane na początku, a po drugie od ocen w szkole – tu od razu dodam, że jeżeli planujecie przyjazd do Niemiec to powinniście dać świadectwo do tłumacza. Pan w urzędzie zaznaczył, że nie musi to być tłumaczenie notarialnie potwierdzone. Dodam, że oceny w Niemczech są na odwrót niż w Polsce, czyli 1 to jest bardzo dobry 😉 więc takie tłumaczenie świadectwa ma sens i Wam ułatwi zameldowanie do szkoły. 

Do której klasy dziecko pójdzie to jest sprawa indywidualna danej szkoły, im szkoła ma wyższy poziom nauczania, tym wymagania będą wyższe. Liceum, czyli Gymnasium jest uważane za szkołę o najwyższym poziomie wsród szkół średnich i dziecko które kończy tu podstawówkę dostaje lub nie „Empfehlung” do liceum- czyli rekomendację. Dziecko z rekomendacją ma dużo większą szansę na dostanie miejsca w liceum.


mała dygresja – to mi trochę przypomina moje czasy szkolne. W Polsce musiałam zdawać egzamin wstępny do liceum, który mnie do tego liceum dopuścił albo nie. Pamiętam, że jak poszłam składać papiery do liceum (które miało opinie jednego z dwóch najlepszych w mieście),  to moje półroczne świadectwo z 8 klasy nie spodobało się sekretarce, wysłała mnie do dyrektora i on też mi powiedział, że za cienko z ocenami. Popłakałam się w domu, ale papiery złożyłam. Egzamin tak dobrze napisałam, zwłaszcza z matematyki, że dostałam się do klasy mat/fiz.


No więc może być tak, że szkoła zdecyduje przyjąć ucznia, ale będzie powtarzać rok (czyli jak dziecko miało by po wakacjach pójść do 7 klasy w Polsce to pójdzie do 6 w Niemczech), żeby nauczyło się języka, niezależnie od ocen, a może być też tak, że jak dziecko jest na poziomie np. B2 to pójdzie do 7 klasy. Ale zaznaczam jeszcze raz – to jest indywidualna decyzja szkoły na podstawie jej ustaleń wewnętrznych, poziomu szkoły oraz ocen i znajomości niemieckiego u dziecka.

Czy jest test z niemieckiego lub z innych przedmiotów?

Z niemieckiego tak – poziom znajomości będzie w jakiś sposób sprawdzany, o czym już wyżej napisałam. Jeżeli chodzi o testy z innych przedmiotów jak np. matematyka to nie – do tego wystarczy świadectwo (tak jest w szkole mojej córki i tak też mi powiedział urzędnik).

Czy są dodatkowe zajęcia z niemieckiego?

Tak, dziecko, które się przeprowadzi jak najbardziej może dostać a nawet powinno skorzystać z dodatkowych zajęć z niemieckiego. Förderung czyli takie zajęcia wyrównawcze/wspierające naukę też są organizowane przez szkołę, lub zostanie dziecko skierowane do właściwego miejsca, np. do szkoły VHS. W Nordrhein-Westfalen jest na przykład taki program wakacyjny FIT in Deutsch czyli FerienIntensivTrainig – wakacyjne intensywne kursy niemieckiego. To jest program ministerstwa szkolnictwa naszego landu, więc poszukałabym czy tam gdzie się przeprowadzacie, też takie projekty są. Tu LINK znajdziecie informacje do programu FIT.

Od razu rada ode mnie, jeżeli zamierzacie przeprowadzać się na koniec roku szkolnego albo w wakacje (najlepiej na początku) to szukajcie przed przeprowadzka już takiego kursu, programu, a najpóźniej zaraz po zameldowaniu się tu w urzędzie (zameldowanie na nowy adres zamieszkania w Niemczech). Dziecku będzie zdecydowanie łatwiej w nowej szkole.

Czy dziecko będzie od początku oceniane czy ma taryfę ulgową?

No i tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od tego czy dziecko powtarza klasę tyko po to żeby nauczyć się języka, wówczas te oceny nie koniecznie będą aż tak brane pod uwagę, to zależy też od nauczycieli. W pierwszym roku szkolnym po przeprowadzce do Niemiec nie przejmowałabym się tymi ocenami aż tak bardzo i zdecydowanie nie robiłabym dziecku z tego powodu dodatkowego stresu. Wystarczy, że chodzi do szkoły w innym języku niż do tej pory. Ten pierwszy rok a nawet następny nie przesądza o całym życiu i karierze zawodowej młodego człowieka 😉 Co nie oznacza, że ma nic nie robić i się nie uczyć 😉 W szkole też są wewnętrzne programy pomagające uczniom, na przykład bardzo dobrzy uczniowie starszych klas pomagają w nauce dzieciom w młodszych klasach. Jest duże prawdopodobieństwo, że w szkole znajdzie się uczeń mówiący po polsku, który weźmie Wasze dziecko pod opiekę i pomoże na początku.

Potrzebne dokumenty.

Dokumenty, które powinniście przywieźć przetłumaczone:

 • Jak wspomniałam potrzebujecie świadectwo z ostatniej klasy (ev, z półrocza jak przeprowadzacie się w trakcie roku szkolnego),
 • akt urodzenia
 • książeczka szczepień dziecka (i nie chodzi tu tylko o najnowsze szczepienia wiadomo na co)
 • ev. sądowe orzeczenie o wyłącznym prawie do opieki w przypadku osób po rozwodzie
 • no i zdjęcie dziecka do legitymacji

Jeżeli jeszcze jakieś dokumenty szkoła wymaga, poza wypełnieniem formularza meldunkowego danej szkoły, zostaniecie przez szkołę poinformowani.


To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że wyczerpałam temat. Jeżli macie jeszcze jakieś pytanie do wrzucie je w komentarzu.

A tak na marginesie, to pomyślałam, że mogłabym założyć małą firmę i pomagać rodzinom w ogaranianiu tematu ze szkołą od wyszukania szkoły przez proces meldunkowy i opiekę w pierszym roku. Myślę, że pomysł fajny, ale ile osób by z tego skorzystało? 😉


buziaki

Olgietta

 1. Witam serdecznie .
  Od stycznia przeprowadzam się z synem 14 lat (w kwietniu bedzie mial 15 lat )do Wolsfburga .
  Syn uczęszcza teraz do pierwszej klasy technikum w Polsce.
  Czy aby zapisać go do szkoły Niemieckiej muszę mieć przetłumaczone wszystkie świadectwa że szkoły podstawowej oraz zaświadczenie z egzaminu ósmoklasisty ,czy tylko z ostatniej klasy 8?
  Czy może tylko muszę przetłumaczyć dokumenty z tego półrocza szkoły średniej, który uczęszczał?
  Proszę o pomoc, chciałabym mieć wszystko żeby nie trzebabo później wracać bo byle pierdołe .
  Z góry dziękuję

  1. świadectwo ostatniej klasy, którą ukończył w Polsce plus ostatniego półrocza, jeżeli przenosi się pani w trakcie roku szkolnego (w drugim półroczu). Egzamin ośmioklasisty można też zabrać, ale nie jestem pewna czy się do czegoś przyda, tu po 8klasie nie ma takich egzaminów. Do tego akt urodzenia. Zaświadczenie (kopie książeczki szczepień), że dziecko jest szczepione przeciwko odrze (Massern).

 2. Ten artykuł jest naprawdę wartościowy dla rodziców, którzy przymierzają się do przeprowadzki do Niemiec i martwią się o edukację swojego dziecka. Cieszę się, że autor przedstawia konkretne informacje i wskazówki dotyczące systemu edukacyjnego w Niemczech. To naprawdę pomaga zrozumieć, jak przebiega proces adaptacji i jak wspierać swoje dziecko w nowym środowisku szkolnym. Bardzo przydatne!

 3. Dzień dobry.
  Fantastycznie, że udziela Pani porad dla zainteresowanych przeprowadzką. Zadam trudne pytanie jakiego jeszcze nie było. Moja córka w PL uczęszcza do szkoły muzycznej, myślimy o przeprowadzce po ukończeniu pierwszego stopnia. Szkołę muzyczną ukończy w wieku 13 lat czyli po 6 klasie. Zależy nam żeby w DE kontynuowała naukę gry na instrumencie. Czy może się Pani zorientować jak wygląda edukacja muzyczna w DE, czy nauka jest odpłatna? czy podobnie do PL są połączone szkoły średnie wraz z muzycznymi?
  Znalazłem w Magdeburgu szkołę muzyczną im. Telemanna oraz gymnasium Siemensa ale w muzycznej było coś o odpłatności.
  Nie mam wybranego konkretnego landu, zależy mi na początek żeby było blisko do PL i żeby córka miała dobre warunki do nauki zarówno na poziomie szkoły średniej jak i muzycznej.
  Będę wdzięczy za podpowiedź.

  1. Dzień dobry. Ze szkołą muzyczną akurat nie mam doświadczenia ani wiedzy poza tym, że faktycznie jest płatna. Najlepiej się dowiedzieć w mieście, do którego chcą państwo się przeprowadzić jaki to jest koszt. Zazwyczaj ceny miesięczne lub za lekcję są podane na stronie szkoły.

 4. Czy mogłaby mi Pani powiedziec gdzie są pełnometrażowe szkoły polskie w Niemczech. Najlepiej blisko frankfurtu nam odrą.

 5. Witam. Planuję wyprowadzkę do De z synem. Syn w grudniu skończy 10 lat, aktualnie skończył 3 klasę z średnimi wynikami. Przeprowadzka do Gustawsburg. Nie potrafi mówić po niemiecku. Ja średnio. Mieszkanie na wynajem mamy zagwarantowane aczkolwiek w temacie zapisania dziecka do szkoły jestem zielona. Czy syn będzie musiał iść ponownie do klasy 3 ? Co w przypadku kiedy by się nie zaadaptował i po roku postanowili byśmy jednak wrócić do PL. W Polsce również będzie wtedy rok do tyłu bo szedł by wtedy zamiast do 5 to do 4 tak ?

  1. Jesli Pani nie musi to niech sie Pani nie przeprowadza do Niemiec…. my po 20 latach zbieramy sie z tad spowrotem, ani tu bezpiecznie ani sympatycznie, przyszlosci z tymi bandami migrantow tutaj tez niema… Pozdrawiam z Bingen am Rhein

 6. Witam. We wrześniu planuję przeprowadzkę do Niemiec – okolice Regensburga – konkretnie Mintraching. Proszę o poradę jakiej szkoły mam szukać dla 16 latka? W Polsce ukończył drugą klasę technikum o profilu technik informatyk (rozpoczął naukę od 6 lat – rok wcześniej niż rówieśnicy). Oceny ma przeciętne. Podstawowa znajomość języka niemieckiego (moja i syna) na pewno nie ułatwi zadania. Czy konieczny jest niemiecki meldunek do zapisania syna do szkoły? Być może odpowiedzi są oczywiste ale zaznaczę, że nie posiadam żadnej wiedzy na temat życia w Niemczech a jednak sytuacja zmusza mnie do szybkiej przeprowadzki. Czy są może strony internetowe z adresami szkół w danej okolicy? Dziękuję i pozdrawiam.

  1. Mintraching wyglada na male miasteczko, tam szkoly sredniej chyba nie ma. Najblizej chyba w Regensburg, z tego co znalazlam.Osobiscie chyba poszlabym do Schulamt w Regensurgu i sie poradzila, do ktorej szkoly najlepiej wyslac. Moglby pojsc do Berufsschule – czyli to 3letniej szkoly z zawodem. Byc moze jest w okolicy taka szkola z IT. Po zameldowaniu syna w Niemczech w urzedzie miasta (a musi byc zameldowany ja chce tu mieszkac), bedzie automatycznie mial obowiazek pojscia do szkoly. W Bawarii jest to lacznie 12 klas (liczac od pierwszej podstawowej). Pytanie tez, czy chce zdawac mature. – dlatego ja dokladnie nie poradze, ale w Schulamt na pewno.
   https://www.regensburg.de/leben/bildung-u-wissenschaft/schulen/schuluebersicht/allgemeinbildende-schulen
   mozna tez od razu w urzedzie miasta sie zapytac o porade (link powyzej)
   pozdrawiam

  2. Pani Barbaro, od napisania tej wiadomości minęła juz chwila, czy rozwiązała już Pani w jakiś sposób sprawę że szkołą syna? Jestem w analogocznej sytuacji, tyle ze my planujemy przeprowadzic sie za rok, syn tez jest w technikum obecni, bedzie konczyl druga klase jeszcze w Polsce tyle ze juz jako 17 later, poszedl normalnie w wieku 7 lat do szkoly podstawowej.

 7. Witam,w lipcu tego roku wyjeżdżamy do DE,partner i jednocześnie ojciec dzieci już tam mieszka,dziecko chodzi w Pl do przedszkola,teraz od września powinien iść do zerówki,w marcu skończył 6 lat,czy to już czas szukasz szkoły w DE,czy jeszcze musi zaliczyć zerówkę tam? W sumie nawet niewiem czy tam jest coś takiego jak zerówka?

  1. dzień dobry, właściwie to już powinien iść do szkoły (dzieci, które ukończą 6 lat do 30.09 idą do szkoły po wakacjach. Przy urodzinach od 1.10 do 31.12 w następnym roku). Ja bym jednak zastanowiła się nad przedszkolem, byłby w grupie Vorschulkinder – czyli dzieci przygotowujące się do szkoły / coś w rodzaju zerówki. Przez ten rok pouczy się języka na zabawie i bez stresu, a od następnego roku pójdzie do szkoły z dziećmi, które mają urodziny później.

 8. Witam, planuje przeprowadzkę do Berlina na to lato. Syn kończy 7 klasę w Polsce, za bardzo nie umie niemieckiego a orłem nie jest. Jaką szkołę powinnam wybrać dla niego? Pozdrawiam Patrycja

  1. 7 czy 8 klasa to jest tu już szkoła średnia – szukałabym Gesamtschule albo Realschule, do Gymnasium (czyli liceum) bym go nie posłała – szkoda stresu.

 9. Witaj, mam syna z ZD, ma 15 lat. Chciałabym wiedzieć jakie są zasady przyjmowania do szkół dzieci niepełnosprawnych.

 10. Dzień dobry. Jestem po rozwodzie ale nie mam orzeczenia sądowego, że dzieci są tylko wyłącznie pod moją opieką? Czy wystarczy pisemne zezwolenie na wyprowadzke byłego męża?

  1. mysle, ze dobrze byloby miec takie orzeczenie, ev. podpisane u notariusza, ze ojciec dziecka zgadza sie na wyjazd oraz uczeszczanie do szkoly w Niemczech – przetlumaczyc na niemiecki i zabrac do szkoly przy podpisywaniu

 11. Dzień dobry,bardzo dobrze czyta się pani odpowiedzi dlatego postanowiłam napisać Chcemy wyjechać do Munster chcielibyśmy żeby dzieci zaczęły szkole od września kiedy najlepiej zacząć załatwiac sprawy związane ze szkołą?
  Dwóch synów jest w podstawówce kl 2 i 6 da jakiej szkoły pójdą w Niemczech???Córka sprawa trudniejsza jest 2 technikum jaka klasę by zaczęła???Gorzej u dzieci z językiem w szkole mają angielski z tego powodu mam dużą obawę
  I pytanie jeszcze na temat przedszkola syn ma 4 lata w Polsce dochodzi do przedszkola jak tam wygląda przedszkole jest płatne ???Są szansę że się dostanie czy poprostu idę zapisuje i chodzi?Mam tak dużo pytań i obaw jeśli znajdzie pani chwilę poproszę o odpowiedź z góry ślicznie dziękuję pozdrawiam

  1. W pierwszej kolejnosci prosze wziac pod uwage, ze rok szkolny w NRW (Münster lezy w NRW) zaczyna sie 19 sierpnia. Jezeli przeprowadzicie sie w np. w lipcu to dzieci od sierpnia pojda do szkoly. Syn w 2 klasie pojdzie do podstawowki (Grundschule) do 3 klasy prawdopodobnie (moznaby od razu ze szkola porozmawiac zeby do 2 na nauke jezyka), 6 klasa to jest szkola srednia u nas, takze trzeba bedzie poszukac Gesamtschule albo Realschule (bez jezyka liceum – tu Gimnasium – bedzie trudno) – pewnie tez bedzie powtarzac klase ze wzgledu na brak jezyka. Mysle, ze na to trzeba sie z gory nastawic. 2 klasa technikum to bedzie 10 klasa chyba – tu pomyslalabym o Berufskolleg – czyli cos jak technikum. W Münster znalazlam 6 szkol tego typu. Byc moze jedna bedzie miala podobny profil do szkoly w Polsce. Jezeli chodzi o przedszkole to jest roznie w kazdym miescie, sa rozne przedszkola i w zaleznosci od zarobkow i miasta roznie sie placi, albo i nie placi w ogole. Zazwyczaj miasto ma tabelke oplat, ktora uzalezniona jest od zarobkow. Kazdy ma prawo do miejsca w przedszkolu od 3 roku zycia.
   do wrzesnia jest jeszcze kilka miesiecy, wie prosze zaczac uczyc sie jezyka, sluchac niemieckiej tv, radia albo YT, zeby sie osluchac z jezykiem, jezeli na kurs dla wszystkich nie mozecie sobie pozwolic, to chociaz we wlasnym zakresie cos robic. Poczatek na pewno bedzie trudny, ale z czasem bedzie tylko latwiej.

 12. Witam, pod koniec marca planujemy wyjazd do Niemiec. Syn 7 lat, w Polsce jeszcze chodzi do zerówki, ani ja ani syn nie mówimy po Niemiecku. Partner Pracuję w Niemczech, ma wynajete mieszkanie w malutkim Landzie, 1600 mieszkańców. Bardzo obawiam się jak to będzie ze szkołą syna, co pozałatwiać, jak zapisać Go do szkoły tam na miejscu nie znając języka. Czy w takich malutkich miejscowościach jest ktoś kto pomoże na początku.

  1. Trundo mi powiedzieć czy w małej miejscowości będzie taka osoba. Być może będzie w tej miejscowości osoba z językiem polskim lub w okolicy, która przyjedzie na umówiony termon przez szkołę (szkoła się tym zajmie). Jeżeli mąż już pracuje w Niemczech to moża ma kolegów w pracy, którzy mogą pomóc?

 13. Dzień dobry, moja córka w tym roku kończy podstawówkę. Rozważamy przeprowadzić się do Niemiec. Oceny ma średnie, ale nie chce też pozbawić jej możliwości matury i studiow. Z językiem jest na bakier. Do jakiej szkoły najlepiej ja zapisać, żeby sobie poradziła.

  1. Myślę, że w tym przypadku Gesamtschule, albo Realschule (ta kończy się na 19 klasie, ale można kontynować w innej potem i zrobić maturę(. Jak średnio się uczy to nie startowałabym od razu do Gymnasium (liceum), bo będzie miała ciężko. można też umówić się w Schulamt na rozmowę / poradę, jaka szkoła będzie najlepsza.

   1. Dzień dobry, mój syn we wrześniu pójdzie już do szkoły w Niemczech. Niestety z ojcem mojego syna nie jesteśmy razem, ale także nie byliśmy małżeństwem. Czy zgoda na przeprowadzkę dziecka za granicę podpisana u notariusza przed drugiego rodzica później przetłumaczona będzie wystarczająca ? Idziemy do szkoły dopiero w przyszłym tygodniu wszystkiego się dowiedzieć, ale chciałam już zapytać wcześniej czy to wystarczy. Dziękuje za odpowiedz, życzę miłego dnia 🙂

    1. dzien dobry, mysle ze taka zgoda podpisana u notariusza powinna wystarczyc, jezeli szkola bedzie chciala jeszcze jeakies dokumenty, to bedzie je mozna pozniej dostarczyc

 14. Witam chciałam zapytać jak to wygląda w sytuacji gdy jestem po rozwodzie ale ojciec dzieci nie ma ograniczonych lub pozbawionych praw do dzieci co wtedy ??

  1. Właśnie i mnie ta kwestia interesuje. Czy jeżeli ojciec nie ma nic przeciwko to ja musze mieć pismo jakieś prawne, ze on się zgadza na wyjazd dziecka, czy po prostu mogę wyjechać?

  2. Chciałam się dowiedzieć jeżeli ojciec nie ma odebranych praw ma zasądzone od 10 lat alimenty ale oczywiście nie płaci i nie ma z nim kontaktu w ogóle w Polsce jest ścigany za alimenty przez policję to czy będę mieć problemy związane z zapisaniem syna do szkoły? Proszę o kontakt jeśli mogę na adres e-mail shimanna1987@gmail.com

   1. na prawie rodzinnym się nie znam, ani w Polsce ani w Niemczech, więc trudno mi się na ten temat wypowiadać. Myślę, że najlepiej poradzić się w szkole. Na pewno mają więcej takich przypadków

 15. Witam. Moja sytuacja wygląda tak. Ja wraz z dowjka dzieci jedno 2 klasie byliśmy w PL do 24 września. Na początku września informowałam dyrekcję, że wyjeżdżamy za granicę. W oświadczeniu podałam kraj i nazwę miejscowości oraz od kiedy dziecko będzie chodzić do szkoły za granicą. 29 września syn poszedł już do Szkoły w Niemczech. Po trzech miesiącach szklla z Polski zadzwoniła do mnie zadając zaswiadczenia ze szkoły Niemieckiej, że dziecko chodzi tutaj do szkoły i od kiedy inaczej wpiszą mu niekwalifikacje i poniosę konsekwencje bo uchylam się od obowiązku szkolnego. Pani z sekretariatu powiedziała że muszą mieć takie zaświadczenie bo wtedy będą mogli wysłać papiery do Niemieckiej szkoły. Pan który pomaga Polakom zapisywać dzieci do szkoły w Niemczech mieszka w tym kraju zapisał setki polskich dzieci do szkoły niemieckiej pierwszy raz się z czym takim spotkał. Co ja mam zrobić teraz? Dziecko ma meldunek w PL i Niemczech

  1. No a prosiła Pani szkołę niemiecką o takie zaświadczenie? To przecież nie problem chyba? Może wystarczy dokument, który Pani dostała po zapisaniu tutaj w szkole.

 16. Dobry wieczór Pani Olgietto …widząc Pani zaangażowanie w ratowanie wszystkich zatrwożonych o los ich dzieci, to serio powinna Pani coś na tym zarobić, gdyż Pani fachowość w odpowiedziach bardzo pozytywnie działa na szukających jakichkolwiek wiadomości co robić ?? Do których i ja należę:)) A tak całkiem poważnie, to ja również biję się z myślami co robić .. córka lat 10, czwarta klasa, świetnie sobie radzi… Zamierzam wyjechać do Niemiec z końcem czerwca. Znam biegle niemiecki, córkę poduczam, jest nakręcona na wyjazd, ja też, ale myślę jak to będzie…czy da radę, jakie są relacje z obcokrajowcami… martwię się bo jestem z nią samą. Mam wprawdzie przyjaciół i znajomych tam, ale trochę się obawiam czy mentalnie dziecko sobie poradzi…? Bardzo Pani dziękuję za poświęcony czas na odpowiedź i życzę Pani wszystkiego dobrego;)

  1. Po pierwsze bardzo dziękuję za przemiłe słowa. Nie na wszystkie pytania mam odpowiedzi, ale staram się jak mogę 🙂 Czy córka sobie poradzi.. no trudno odpowiedzieć, myślę, że już samo pozytywne nastawienie ma ogromy wpływ jak radzimy sobie ze zmianami w życiu, a wyprowadzka do innego kraju to duża zmiana. Do czerwca jest jeszcze dużo czasu, więc proszę dużo dużo niemieckiego ćwiczyć, niech ogląda bajki/filmy po niemiecku, niech czyta teksty po niemiecku nawet jak nie bedzie rozumieć tekstu / łatwiej jej będzie później mówić (gazetki / może jest coś w Empiku?) – to na pewno dużo pomoże, reszta się na pewno ułoży – w Niemczech jest dużo osób i dzieci emigrantów i wszelkie przejawy dyskryminacji nie są akceptowane. Oczywiście ak wszędzie są różni ludzie, ja się do tej pory nie spotkałam z żadną sytuacją w szkołach moich dzieci, gdzie emigranci byli by źle traktowani. Powodzenia.

 17. witam chciała bym w raz z dziećmi przeprowadzić się do męża do Niemiec. Dzieci są w wieku szkolnym i tu moje pytanie czy w Niemczech dziecko może uczęszczać do Polskiej szkoły czy niestety nie czy dzieci w Niemczech w przedszkolu uczone są języka niemieckiego? Jak długo trwa procedura zapisu dziecka do szkoły

  1. o ile taka szkola w danym miescie jest to tak – to bedzie raczej polsko-niemiecka szkola. Co do przedszkola to moze byc roznie, ale nie slyszalam o dodatkowych lekcjach niemieckiego. Dziecko w przedszkolu lapie jezyk z „zycia” – z zabawy, z uczestnictwa w zajeciach, spiewwaniu piosenek – na tym etapie i tak uczy sie tylko mowic i rozumiec ze sluchu – nauka jest bardzo naturalna

  2. a co do procedury, jak w szkole jest miejsce to procedura bedzie raczej szybka – nalezy wypelnic zameldowanie do szkoly – szkola taki formularz da, przyniesc wymagane dokumenty i tyle.

  3. Witam serdecznie jestem mega wdzięczna za dokładne wyjaśnienie wszystkiego,mam jeszcze kilka pytań do Pani ,wyjazd z całą rodziną spadł mi nagle na głowę , córka chodzi do 7 klasy syn kończy przedszkole . W Niemczech okazuje się wszystko do góry nogami , mogłabym prosić o chwilę rozmowy priv na email. Jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcenie swojego czasu oraz wsparcie w tym trudnym momencie jak zmiana wszystkiego w koło.

 18. A czy wie Pani może jak to działa w drugą stronę? Chcemy wrócić do Polski, muszę jakoś dziecko ze szkoły wypisać czy z automatu zostanie wypisane po wymeldowaniu z adresu zamieszkania? Pozdrawiam.

  1. w pierwszej kolejności poszlabym wymeldowac sie w urzędzie (Bürgeramt) i tam przy okazji zapytałą czy jest konieczność wymeldowania w szkole, czy jest to automatyczne przy wyjeździe z Niemiec. To też zależy od szkoły (podstawówka czy średnia). Możliwe, że trzeba w szkole też się dodatkowo wymeldować – na pewno w sekretariacie szkoły chętnie pomogą.

 19. Chcemy z partnerem zacząć na nowo w De, pytanie moje jest takie.. czy jak ogarniemy sobie mieszkanie, to ja muszę iść do szkoły załatwić miejsce dzieciom?
  Jak to się ma do alimentów ?
  Pobieram w Polsce alimenty, czy w Niemczech również jest taki fundusz ? Czy mogę się ubiegać o świadczenia na dzieci ?

  Ps.Ten wpis bardzo mi pomógł ♡

  1. ta, od razu po zameldowaniu sie w urzedzie na nowym adresie zamieszkania trzeba od razu pojsc do szkoly, jezeli to by byla podstawowka to Jugendamt tez moze Wam pomoc, co do alimentow nie mam niestety wiedzy, tu tez mozna otrzymac dodatek dla dziecka, ale nie wiem na jakich warunkach. tu niestety nie moge pomoc

 20. Witam ,w listopadzie wyjeżdżam do Niemiec. Mój syn chodzi teraz do 7 klasy ,jest bardzo dobrym uczniem,świadectwo z paskiem. Niemieckiego nie zna .Do jakiej szkoły pójdzie w Niemczech?

  1. jezeli jest to 7. klasa i dobry uczen to poszlam bym do liceum (Gymnasium) – powinien dostac sie do 7 klasy, ale z braku jezyka pewnie klase powtorzy – przed przyjazdem prosze od razu przetlumaczyc u tlumacza swiadectwo, tu te uslugi sa drozsze

   1. Moja córka zaczęła szkole w marcu mówi tylko po angielsku,pierwszy miesiąc było Ok
    A teraz równieśnik śmieją się z niej ze tylko mówi po angielsku
    Koleżanka z która miała kontakt odwróciła się od niej
    Mysle nad zmiana szkoły

 21. Witaj.Swietne i pomocne informacje. Mam pytanie odnośnie szkoły ale dla 17 latka który przyjedzie z Polski. Czy nadal ma obowiązek szkolny? I jaka szkoła? Czy może np zrobić kurs językowy i przyuczenie zawodowe? I co w sytuacji kiedy w wieku 18 lat postanowi że nie chce się dalej uczyć?

  1. Obowiązek jest do 10 klasy, czyli licząc po polsku 8 klas podstawówki + 2 szkoły średniej. Którą klasę ten 17-latek ukończył w Polsce? Prawdopodobnie będzie właśnie mógł zrobić tzw. Ausbildung – czyli szkołę z nauką zawodu, do wielu nie potrzebna jest matura.

    1. czyli liczac po niemiecku jest w 9 klasie, to pewnie bedzie musial poojsc do szkoly sredniej do 9 klasy wlasnie – Ausbildung mozna najwczesniej zaczac po skonczonej 9 klasie, o ile dobrze sie orientuje

     1. Witam planujemy przeprowadzke od nowego roku do Niemiec syn ma 9 lat nie zna jezyka czy bedzie musial powtarzac klase bedziemy moeszkac w konstancji maz tam pracuje na pld niemiec jak sobie poradzic zaraz po przykezdzie co najpierw zrobic takze nie znam jezyka zbyt wiem ze musimy przetlumaczyc swiadectwo to napewno

     2. prosze w Polsce przetlumaczyc swiadectwo, akt urodzenia – w Pl jet to tansze. Jak jest to prosze zabrac ksiazeczke szczepien, to wazne. Po przyjezdzie od razu zameldowac siebie i dziecko w urzedzie miasta, maz niech juz poszuka podstawowki najblizej domu – moze juz teraz sie zapytac o miejsce w szkole – ale najpozniej zaraz po przyjedzie i zameldowaniu w urzedzie. Jak dziecko nie zna jezyka to juz teraz powinno sie go uczyc, jak nie z nauczycielem to niech oglada bajki po niemiecku zeby sie oswoich sluchowo z jezykiem. Jak ma 9 lat to pojdzie prawdopodobnie do 3 klasy i tak mozliwe ze bedzie klase potawrzac jak jezyka nie zna, tym bardziej ze przeniesie sie w polowie roku szkolengo. Powtarzanie klasy w Nieczech nie jest tak zle odbierane jak w PL 😉 powodzenia

 22. Pracuję w Niemczech od listopada 2019r.,w tym od maja 2021r na niemieckiej umowie,obecnie na czas nieokreślony.Za około miesiąc dołączy do mnie matka z dwójką dzieci w wieku 4/5 lat i 7 lat,ten drugi 1 września zaczął szkołę w Polsce dlatego dopóki niezaaklimatyzował się chcemy przenieść się do Niemiec,Ojciec dzieci pracuje od kilku lat w Holandii i poza przesłaniem pieniędzy(kwoty nie znam),nie poczuwa się do obowiązków,ale z matką dzieci są nadal małżeństwem.Mieszkanie zarezerwowane jest,meldunek,ubezpieczenie – dopiszę wszystkich do swojego w AOK Plus w Saksonii. Kwestia szkoły dla 7-latka pozostaje bo młodszy byłby w domu z mamą niedługo,parę miesięcy,mamą dzieci żyła w Anglii przez 15 lat starszą się tam urodził.4 lata temu wrócili do Polski urodził się drugi a ojciec wyjechał do Holandii od razu.Rozwod w swoim czasie będzie. Czy od listopada lub może stycznia albo w ogóle od przyszłego roku szkolnego tego 7 latka dopiero dać do szkoły.Niemieckiego nie znają, mama Ich posługuje się biegle angielskim tylko,mój niemiecki to podam przykład w AOK,banku,sklepie,pracy się dogadam,w szpitalu gdy zerwałem więzadła w kolanie to musiałem prosić znajomych o pomoc w tłumaczeniu,bo receptę czy pismo od lekarza spoko w rozmowie kiepsko.

  1. dziecko proponowałabym od razu zapisać o ile miałoby się wybór, natomiast po zameldowaniu w urzędzie pewnie od razu przyjdzie pismo o zameldowaniu też do szkoły – szkoła obowiązuje od pierwszego dnia. Poza tym w szkole też najszybciej nauczy się języka. Młodsze dziecko w miarę możliwości wysłałabym do przedszkola jednak, gdzie będzie się uczyć niemieckiego jeszcze przed szkołą.

  1. Jeżeli mówimy o sytuacji, że dziecko w trakcie roku szkolnego ma być zapisane, to myślę, że proces będzie krótki, bo dziecko jak najszybciej musi zacząć chodzić do szkoły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close