Różności z Niemiec

Pies w Niemczech – co musisz wiedzieć.

23. marca 2022

O czym trzeba wiedzieć posiadając psa w Niemczech. ubezpieczenia? podatek? egzamin? O tym dowiecie się z dzisiejszego wpisu. Zapraszam.

W grudniu 2021 roku do naszej rodziny dołączyła 11-tygodniowa Lucy. Miłość od pierwszego wejrzenia. Piesek to nie tylko miłość, radość i obowiązek, ale również kilka formalności, które trzeba w Niemczech załatwić. Kolejność jest przypadkowa 😉

Podatek – Hundesteuer

W Niemczech jest obowiązkowy podatek za pieska. Kwota podatku różni się między Landami, ale może też być inna w różnych miastach i od ilości psów w domu. Kupując lub biorąc do domu pieska trzeba wypełnić formularz / zgłoszenie psa do urzędu skarbowego – Hundesteueranmeldung.  Formularz znajdziecie na stronie swojego miasta. Poniżej przedstawiam Wam ile kosztuje podatek w moim mieście dla takiej orientacji cenowej „mniej-więcej”. Ceny podatku znajdziecie na stronie urzędu Waszego miasta.

Po zarejestrowaniu psa przez urząd otrzymamy oznakę podatkową (breloczek)  Steuermarke, którą przypinamy do obroży.

Meldunek psa w urzędzie ds. porządku i bezpieczeństw publicznego – Ordnungsamt.

W roku 2002 w NRW wprowadzono psią ustawę. Zgodnie z tą ustawą posiadanie psów pewnych ras podlega dodatkowym regulaminom. Ustalone są trzy kategorie i jeżeli nasz pies należy do jednej z nich, musimy zameldować pupila do Ordnungsamt. Koszt zameldowania ok;. 25€ (na pewno z kategorii 3, pozostałe nie jestem pewna czy tak samo).

Kategoria 1. Niebezpieczne psy.

Czyli rasy psów, które uważane są za groźne:

 • Pitbull Terier
 • American Staffordshire Terrier
 • Staffordshire Bullterriere
 • Bullterrier

Mieszańce z tymi rasami również podlegają tej kategorii. Do tej kategorii mogą też dołączyć psy innych ras, które np. kogoś pogryzły i zachowują się groźnie.

WAŻNE  – przed zakupem psa z tej kategorii (wyżej wymienionych ras) należy uzyskać pozwolenie (o tym poniżej) Poza pozwoleniem są dodatkowe obosterzenia, takie jak: zakaz hodowli, obowiązek noszenia kagańca czy chodzenia na smyczy poza domem i wyznaczonym wybiegiem dla psów. Jeżeli ktoś koniecznie chce posiadać psa takiej rasy, powinnien przed zakupem uzyskać wszystkie infomracje na ten temat.

Kategoria 2. „pewne (wyznaczone) rasy”

Tak ta nazwa taka nieokreślona trochę, ale po niemiecku też jest tak nazwana „bestimmte Rassen”

Do tych ras należą (oraz kundelki zmieszane z tymi rasami)

 • Alano
 • American Bulldog
 • Bullmastiff
 • Mastiff
 • Mastino Espanol
 • Mastino Napoletano
 • Fila Brasileiro
 • Dogo Argentino
 • Rottweiler
 • Tosa Inu

To są psy duże lub bardzo duże, ciężkie i/lub bardzo silne. Niektóre z nich są też uważane za niebezpieczne w niektórych krajach. Psy mogą wykazywać pewne cechy agresji, mogą wykazywać zwiększony instyntk obrończy lub do walki. Albo po prostu ze względu na swój wzrost i wagę, najbardziej łagodny pies może podskoczyć z radości na dziecko i je okaleczyć.

WAŻNE – na posiadanie psa z tej kategorii również konieczne jest pozwolenie.

Kategoria 3. „40/20”

W tej kategorii mieszczą się wszystkie psy niezależnie od rasy czy kundelki, które jako dorosłe psy osiągną wzrost w kłębie 40cm i więcej LUB będzie ważył minimum 20 kg. I do tej kategorii zalicza się nasza Lucy.  Zgłaszając psa do urzędu Ordnungsamt należy wykazać następujące dokumenty:

 • Zaświadczenie weterynarza o zdanym egzaminie z „wiedzy i obsługi” psa / Sachkundenachweis
 • Zaświadczenie o ubezpieczeniu Haftpflicht – odpowiedzialność cywilna. Ubezpieczenie musi obejmować pokrycie szkód na osobie w kwocie min. 500.000€ i min. 250.000€ inne szkody.
 • potwierdzenie i numer microchip, który jest wszyty pod skórę pieska

Pozwolenie na posiadanie psa.

Tu chodzi o rasy z wyżej wymienionych kategorii 1 i 2. Bez takiego pozwolenia nie możemy przyjąć do domu psa niebezpiecznego lub tych wyznaczonych ras. Aby uzyskać takie pozwolenie należy spełnić następujące warunki:

 • właściciel/ka musi mieć ukończone 18 lat
 • należy zdać egzamin u weterynarza, tak zwane Sachkundenachweis (o tym za chwilę więcej)
 • policyjne poświadczenie o niekaralności, nie starsze niż 6 miesięcy, o takie poświadczenie można złożyć wniosek w urzędzie miasta (Bürgerbüro)
 • pies musi być trzymany w zabezpieczonym przed ucieczkami domu/terenie
 • na psa musi być założone ubezpieczenie Haftpflicht – odpowiedzialność cywilna. Ubezpieczenie musi obejmować pokrycie szkód na osobie w kwocie min. 500.000€ i min. 250.000€ inne szkody.
 • pies musi mieć wszyty microchip z numerem indentyfikacyjnym (tatuaż jest niewystarczający)

Egzamin z „obsługi” psa – Sachkundenachweis für Hunde

No właśnie, co to takiego i czy to trudne 🙂 Jak wyżej wspominałam przy psach z kategorii 1 do 3 należy zdać u weterynarza egzamin z wiedzy o psie, które dotyczą zachowania psa jak i naszego zachowania będąc z psem na spacerze. Co nam wolno, np. kiedy możemy puszczać psa wolno bez smyczy, jak należy psa traktować, czy karanie psa jest dozwolone, mowa ciała psa i tak dalej. W przypadku kategorii 3 pytań jest 80 podzielone na 16 zastawów. Pytania można ściągnąć ze strony Izby lekarzy weterynarii danego landu – Tierärztekammer (pod tym Linkiem TU znajdziecie pytania z NRW po niemiecku i po angielsku).

Ja ten egzamin też zdałam 🙂 Otrzymałam 5 zestawów pytań. Na wszystkie odpowiedziałam bezbłędnie 🙂 O ile dobrze pamiętam musi być 70% prawidłowych odpowiedzi (na 34 pytania 24 musi być prawidłowo).

Egzamin dla kategorii 3 można zdać w różnych wznaczoych miejscach, jak kliniki weterynaryjne, niektóre psie szkoły czy psie kluby sportowe. Dla kategorii 1 czyli w przypadku niebezpiecznych ras egzamin można zrobić tylko u weterynarza urzędowego.

Koszt egzaminu: ok. 40€ (lub więcej, zależy od kliniki weterynaryjnej).

Haftpflicht

Tak jak wspominałam, jest to obowiązek w przypadku kategorii 1 do 3. Jest dużo ofert różnych firm ubezpieczeniowych, koszt różni się w zależności od rasy i na jaką sumę chcemy się ubezpieczyć , od wieku psa, od wkładu własnego w przypadku szkody, czy ubezpieczenie ma pokrywać całość i tak dalej… Ubezpieczenia zaczynają się od 30kilku euro na rok.

Ubezpieczenie zdrowotne.

To nie jest obowiązek a jedynie dobra rada, żeby się takim ubezpieczeniem zainteresować. Tu też jest dużo różnych możlowości, od ubezpieczenie pokrywające tylko operację psa do jakieś kwoty lub bezograniczeń do ubezpieczenia, które pokrywają absolutnie wszystko: operacje, każdą jedną wizytę u weterynarza, lekarstwa i fizjoterapię. Oczywiście taki full-wypas kosztuje najwięcej, przynajmniej 70€ miesięcznie. Najtańsze ubezpieczenie tylko na operacje zaczynają się od 5/6€ miesięcznie. Koszt też jest często uzależniony od rasy i wieku psa. Im starszy pies, tym droższe może być ubezpieczenie i składka miesięczna może drożeć z każdym psim rokiem.

Psia szkoła.

Psia szkoła nie jest obowiązkowa, ale serdecznie polecam, dla każdego jednego psa, czy mały czy duży. Przy dużych psach to już koniecznie. Tym bardziej jeżeli ktoś jest niedoświadczonym właścicielem. Nie tylko pieski są uczone odpowiedniego zachowania i słuchania nas, my jesteśmy uczeni odpowiedniego prowadzenia psa, odpowiedniego traktowania psa, czytania mowy ciała. Ale także budujemy z psem więź po przez różne aktywności. Pies ma możliwość kontaktu z innymi psami i uczy się socjalizacji z nimi, co jest ważne. Pies musi mieć kontakt z innymi psami. Jest wiele zalet i plusów z uczęszczania do takiej psiej szkoły 🙂 Mogę tylko polecić.


To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że znaleźliście kilka praktycznych informacji. Macie psa w domu? Czy wolicie jednak koty 😉 Dajcie znać w komentarzach, jakie zwierzątka macie w domu.buziaki

Olgietta

  1. Miedzy innymi: Tierärztekammer NRW, oficjalne informacje na stronach urzędów miasta (przede wszystkim te, które mnie dotyczą) oraz moje dościwadczenie i procedury przez, które sama przeszłam.pozdrawiam

   1. Mieszkam w Niemczech i chcialbym kupić szczeniaka 8-9 tygodni .Czy to prawda że w Niemczech hodowcom nie wolno wydawać z hodowli szczeniąt przed ukończeniem 12 tygodnia zycia? Dziekuje i pozdrawiam.

    1. szczeniaki mogą być wydawane najwcześniej od 8 tygodnia (§ 2 IV der Tierschutz-Hundeverordnung), ale lepiej dla szczeniaka po 12 tyg (jest bardziej pewny siebie i łatwiej mu przyzwyczaić się do nowego domu) i wielu hodowców w trosce o pieski czeka do 12 tygodnia. Jeśli piesek jedzie zagranice, niektórzy trzymają się nawet zalecenia od 15 tygodnia.

 1. Ciekawy artykuł! Bardzo przydatne informacje na temat posiadania psa w Niemczech. Podoba mi się, że autor porusza różne aspekty, takie jak prawo, kulturę czy opiekę zdrowotną. Całość jest dobrze skondensowana i łatwa do przeczytania. Polecam każdemu, kto planuje przygarnąć psa w Niemczech!

 2. Ja mam wrażenie, że te niemieckie psy są jak po lobotomii. W ogóle nie zachowują się jak psy, patrzą na przestrzał jak przez powietrze, smutne, zero w nich radości. Jeżeli jakiś jest normalny to należący do Turka albo Słowianina.

 3. Ja płacę 20 euro rocznie za psa średniego wzrostu … skąd ten koszt 120 euro to nie wiem . Nie sądzę że koszt między landami aż tak się różni. Pozatym place też 14.50 euro za rejestrację online do ogólnej bazy psów niedersachsen, jest to wymóg bo bez rejestracji online nie zarejestrujemy w urzędzie.

  1. Ja nie wiem skąd te 20 🙂 Tak jak zawsze pisze, każdy Land może mieć inaczej, a nawet miasto czy wieś w danym landzie. W Berlinie na przykład seniorzy, bezrobotni i otrzymujący socialkę nie płacą podatku. Sprawdzałam w Hannover 150€ rocznie, a w Haselünne 42€ (chociaż w przypadku tego drugiego jest to dokument z 2013 roku). Także może być różnie.
   (Niedersachsen jest duże, więc każdej miejscowości nie będę sprawdzać ;))
   pozdrawiam

 4. Witaj, mieszkam w Polsce i bardzo chcielibyśmy kupić psa rasy Harzer Fuchs. U nas niestety ich nie ma a szukając w internecie nie udało mi się nic znaleźć. Czy może ktoś wie, gdzie mam szukać harzera, czy są hodowle? Może ktoś z was ma takiego psiaka i może podzielić się doświadczeniami? Dziękuję

 5. Witam a jeżeli mój pies nie zalicza się do tych 3 kategorii. Nie jest wyższy niż 40 cm. Nie jest rasa agresywna, nie waży więcej niż 20 kg. To wystarczy że zapłacę podatek? Nie muszę go rejestrować w ordnungsamt ? Pozdrawiam serdecznie

 6. Witam a jeżeli mój pies nie zalicza się do tych 3 kategorii. Nie jest wyższy niż 40 cm. Nie jest rasa agresywna, nie waży więcej niż 20 kg. To wystarczy że zapłacę podatek? Nie muszę go rejestrować w ordnungsamt ? Pozdrawiam serdecznie

  1. Podatek jest niezależny od wiekkości czy kategorii psa. Tak trzeba psa zameldować i płacić podatek. Te kategorie czy wielkość psa określa czy trzeba zdać test lub mieć pozwolenie.

 7. Witam,
  Mieszkam w Polsce, ale chciałabym zakupic szczeniaka z hodowli w Niemczech ( brak dostepnosci tej rasy w PL).
  Jakie przepisy obowiazuja niemieckiego hodowce? Czy moze sprzedac psa do PL? Czy obowiazuja mnie niemieckie podatki lub te egzaminy?
  Pozdrawiam!

  1. Nie orientuje się w przepisach hodowlanych, ale nie ma raczej problemu, żeby sprzedać za granicę. Podatku tu nie będziecie płacić jeżeli tu nie mieszkacie. Tak samo tu nie trzeba zdawać egzaminu. To dotyczy tylko piesków mieszkających w Niemczech

 8. Wie może ktoś jak czy jest jakiś test przez któren musi przejść pies ? Nie polecam jednak wszystkich szkół dla psów spotkałem się z taka idiotka ze brak słów , moj szczeniak 8 mc brany na kolczatkę, durna baba twierdzi ze on w tym wieku musi zrobić wszystko co ja chce, pies rasy agresywnej, wyrywał się gdy widział inne psy (lecz nie zawsze) baba stoi przy płocie i plotkuje zamiast obserwować zachowanie psów, raz się pay zakleszczyły , raz pogryzły , a co ona na ty ? Napiepsza je miotłą po głowach… unikać takich ludzi i od razu zgłaszać na policję !!!!!

 9. Dzień dobry. We wrześniu planujemy krotki wypad do Niemiec, 5-6 dni w rejon Baden-Baden. Bedzie nam towarzyszyła nasza pudliszka, strzyżona i z ogolonym pyszczkiem. Czy orientuje się Pani jak w Niemczech w praktyce traktowane są pieski z wystrzyżonym pyszczkiem ( i obciętymi wibrysami) przy wizycie turystycznej? Nie jedziemy na wystawę kynologiczną.
  Pozdrawiam

  1. dzien dobry, nie mam pojecia 🙂 ale czemu mialby to byc problem? nie wydaje mi sie, ale ekspertem a takich szczegolach niestety nie jestem 🙂
   pozdrawiam

   1. Witam
    Czy jeśli mam psa w Niemczech, kundelek wysokość nie przekracza 40 cm wazy 11 kg czy będzie konieczny test itd ? Dodam ze nie znam niemieckiego i ciężko będzie mi zdać egzamin po angielsku czy mogą zabrać mi psa ? Nie widzieliśmy o tym przeprowadzając się
    Pies jest z nami kilka lat

    1. jeżeli piesek jest mniejszy i lżejszy niż te 20kg/40cm to nie trzeba zdawać testu 🙂 Tak jak pisałam, to też zależy od Landu i najlepiej sprawdzić jak to wygląda tam gdzie mieszkacie. Niemniej jednak nie znalazłam nigdzie, żeby widełki co do wielkości psa i konieczności zrobienia testu były mniejsze niż te 20/40. pozdrawiam

 10. Świetny blog, mam pytanko.
  Jedna Pani przechodzi ze swoim psem obok mojego domu, płotu. Ma Rottwailera. Mój pies (Golden), choć to chodząca łagodność, akurat na niego szczeka. Na moim terenie, mamy wysoki Plot. Zawsze wychodze uciszyć psa jak szczeka, zawsze. Mimo to tej Pani to przeszkadza, ostatnio nagrywała mojego psa telefonem, mam wrażenie ze specjalnie stała ze swoim psem pod płotem, mój pies szczekał na moim terenie.
  Czy to legalne? Jak to zgłosić? Czy mój pies nie może szczekać u siebie na ogródku? Nawet pod płotem swoim?

  1. rozmawiala pani z ta osoba? bo ja bym wprost sie zapytala o co jej chodzi i ze nie zycze sobie nagrywania prywatnego terentu, w przeciwnym wypadku zglosilabym to w strazy miejskiej (Ordnungsamt) – sa przepisy dotyczace szczekania psa w ogrodzie – informacje sa pod tym linkiem https://shorturl.at/gvzCE

 11. Gdzie zgłosić sąsiada, który ma agresywnego amstaffa, wychodzi z nim bez smyczy. Dzisiaj pies rzucił się na moją córkę, która była z psem na spacerze. Sąsiedzi nie reagują na uwagi by psa wziąć na smycz.

 12. Cześć!
  Super blog. Szukałam jakiś porad „w pigułce”, bo planujemy z mężem przeprowadzkę. Mąż od lat pracuje, w różnych miastach w Niemczech i chyba dojrzałam do decyzji, żeby wraz z dziećmi dołączyć niego. Oboje mamy podwójne obywatelstwa więc formalności będą ułatwione.

  Mamy doga argentyńskiego od 5 lat i nie wyobrażam sobie nie zabrania jej ze sobą na koniec świata, a co dopiero ledwo za granicę Polski.. Trochę mnie zmartwił Pani wpis. Czy niemieckie regulacje mogą utrudnić nam zabranie psa ze sobą?

  PS. proszę pisać dalej, będę wierną czytelniczką 😉

  1. po pierwsze dziekuje 🙂 a Dogo Argentino rzeczywiscie w niektorych Landach jest na liscie ras potencjalnie niebezpieczynych, ale nie we wszystkich. Poinformiwalabym sie w miesjcu (w Ordnungsamt) w miescie, do ktoreg osie przeprowadzacie, jak wyglada systuacja, czy jak macie psa kilka lat, co jest wymagane – egzamin? Moze byc, ze wyprowadza sie pani do landu, gdzie nie ma w ogole takiego problemu.

 13. Proszę o informacje co w przypadku kiedy mój pies „grupa3” pogryzł napastnika który się na mnie rzucił? Niestety sytuacja została przedstawiona w odwrotny sposób, tj. Nie było świadków a napastnik stwierdził ze został poszczuty i pogryziony???
  Czy mój pies pójdzie „pod igle” czy szukać mu nowego domu poza DE?

  1. to jest pytanie, ktore przekracza moja wiedze niestety – pod „igle” – w sensie uspiony? – raczej nie, predzej dostanie nakaz chodzenia w kagancu i na smyczy

 14. Witam,
  Czy jest Pani w stanie pomóc mi znaleźć pytania do testu. Posiadam bullteriera i do 1.05.2023 musimy dostarczyć opinie o psie do urzędu.
  Niestety nie potrafię ich znaleźć, mieszkam w Ambergu.
  Pozdrawiam.

  1. niestety nie wie wiem, Amberg to jest chyba w Bayern? ja moge predzej w NRW cos pomoc. poszukalam bym na stronie Tierärztekammer albo wprost poszlabym do weterynarza i zaypata o te pytania.

 15. Witam
  Mam pytanie dotyczące egzaminu. A co jeśli nie znam dobrze języka niemieckiego ani angielskiego? Jak wtedy zdać taki egzamin?

  1. hm no cóż można poradzić w takiej sytuacji? może poszukać miejsca ( np. weterynarza), gdzie ktoś mówi po polski i zapytać czy jest możliwość zdania po polsku?

 16. Witam mam pytanie mój york został pogryziony przez amstaffa czy ubezpieczenie amstawa pokryje koszty leczenia poszkodowanej suczki ?

  1. tak, pies powinien miec ubezpieczenie pokrywajace szkody – w tym przypadku leczenie pogryzionego pieska – dodam ale, ze nie jestem prawnikiem ani specjalistka od ubezpieczen, wiec na 100% tu nie moge sie wypowiedziec, tzm bardziej, ze nie wiem jakie ubezpieczenie tamten wlasciciel zalozyl.

 17. Witam, czy na pisemnym egzaminie można być wraz z tłumaczem ? Mam problem z językiem a chciałabym podejść di niego profesjonalnie. Pozdrawiam.

  1. tego nie wiem, najlepiej zapytac w punkcie gdzie bedzie egzamin, ale obawiam sie, ze nie – „tlumacz” moglby podpowiadac wlasciwe odpowiedzi, zamiast tlumaczyc 😉

 18. Dzień dobry,
  Chcemy na jeden dzień wyskoczyć do Berlina z 4 miesięczną suczką, waży nie całe 4 kg. Pinczer miniaturowy. Jest szansa, że będziemy mogli z psiakiem na smyczy wejść do sklepów czy centr handlowych? Pytam, ponieważ w większości www czytałam informację, że jest to bezproblemowe. A nie chcemy zostawiać psiaka w samochodzie.
  Z góry dziękuję za pomocne info. Ofc młoda ma paszport i jest po szczepieniach.

  1. nie mieszkam w Berlinie, więc na 100% nie powiem, ale myślę tak, bez problemu do większości sklepów/galerii można wejść z pieskiem. Na pewno do sklepów spożywczych piesek nie może wejść, do Ikea też nie. Jak to jest taki mały i młodziutki piesek to proponowałabym w sklepie mieć psa na rękąch albo w psiej torbie – mniejsza szansa, że zrobi w sklepie siuiu / mniej stresu dla Was 🙂

   1. Hej . Mam taka nietypowa sytuacje może jest ktoś mi tu w stanie coś podpowiedzieć. Mam amstafke młodą 7 Msc , od miesiąca jest ze mna w Niemczech dwa tyg temu pies został mi skradziony ! Policja go odnalazła wczoraj ale sprawcę przejął ordnungsamt i pies jest w schronisku . Pies to cześć mojej rodziny i nigdy nie pozwolę by ja zabrano gdzieś indziej . Pies teraz jest w schronisku i powiedziano mi ze dadza ja do kogoś kto ma pozwolenie na ta rasę . Czy ja tez mogę się ubiegać o takie pozwolenie i jak długo się na nie czeka ponieważ narazie wysłałam pismo do ordnungsamtu o to aby pozwolili mi pieska zabrać do polski do rodziny bo tam nie jest nielegalny .

    1. No te pytanie przekracza moje kompetencje. Tak Amstaff jest w calych Niemczech zabroniony i z tego co wiem, tylko w szczegolnych przypadkach otrzymuje sie zezwolenie. O wymogi w danym Landzie nalezy skontaktowac sie u siebie (Orndungsamt musi wiedziec) – bo kazdy Land ma swoje. Te psy mozna przywiezc do Niemiec tylko na urlop max 4 tygodnie – ev mozna to by w Ordnunsamt jeszcze powiedziec, ze piesek byl na wakacjach i mial wrocic do Polski do rodzicow?

   2. Dziś miałem sytuacjie ze labrador probowal się rzucić do naszej akity amerykańskiej. I mówię do właściciela czy ma ubezpieczenie na psa . A on do mnie z tekstem że to labrador i nie potrzebuje ubezpieczenia

    1. Jeżli mówimy o ubezpieczeniu Haftpflicht to nie jest ono obowiązkowe we wszystkich landach i nie dla wszystkich psów, niestety.
     Z tego co wyczytałam:
     Berlin, Hamburg, Niedersachsen, Sachsen-Anhalt, Schleswig-Holstein i Thüringen – tu muszą wszystkie psy mieć ubeypieczenie
     Baden-Württemberg, Bayern, Brandenburg, Bremen, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland i Sachsen tylko te, które są niebezpiecznne
     a w Mecklenburg-Vorpommern nie ma obowiązku wcale

 19. Hej! Cudowny piesek!
  Chcemy powiększyć naszą rodzinę o czworonoga i szukam właśnie takiego pieska jak twój. Możesz mi powiedzieć co to za rasa i ewentualnie z jakiej hodowli?
  Pozdrawiam i miłego dnia 🙂

 20. czy psa rejestruje się na osobę , czy na mieszkanie ? jeśli 2 współlokatorów ma po 1 psie na głowę , to podczas rejestracji płaci się stawkę niższa , czy od 2 posiadanych psów w gospodarstwie ?

  1. Przy wypelnianiu formularza meldunku do podatku (Hundesteuer) trzeba podac wszystkie osoby dorosle mieszkajace w domostwie. czyli pryz dwoch doroslych i dwoch psach nie bedzie oddzielnosci, raczej sie w ten sposob nie da zaoszczedzic na podatkach przy „rozdzieleniu” psow na dwie osoby

 21. witam przeprowadzamy się do Niemiec w miejscowość Lahr/Schwarzwald posiadam psa rasy cairn terrier czy też musze zdawać ten egzamin i czy to problem że nie nam angielskiego

  1. to trzeba sprawdzic w przepisach danego Landu, bo kazdy ma swoje. Z tego co wyczytalam to w Baden-Württemberg od 2021 kazdy posiadacz psa musi zdoc egzamin. szczegolowe infomacje sa na tej stronie https://hundefuehrerschein.net – tu trzeba wybrac Land i jest wszystko super opisane – tyle ze po niemiecku. To ze nie ma Pani angielskiego do raczej nie problem, niemiecki jest wazniejszy 😉

   1. Witam , mam pytanie , jak mogę znaleźć weterynarza , lub listę weterynarzy którzy robią testy dla ras niebezpiecznych , mamy Bulterierkę i nie wiemy po kolei od czego zacząć troszkę błądzimy 🙁
    Pozdrawiam

    1. Poszukałabym na stronie Ordnungsamt lub na stronie miasta. Po zameldowaniu psa w Ordnungsamt dostałam list, w której były wypisane wszystkie miejsca, gdzie można zrobić egzamin.
     Zaczęłabym właśnie od zameldowania psa do urzędu miasta – oni wyślą list z informacjami co dalej

 22. Hey mam 2 psy staffordy Bull teriery takie małe słodkie i kochane jednak tutaj w nrw nazywane niebezpieczne mój facet pracuje w Niemczech ma meldunek chciałabym przyjechać do niego z psami , jakie są moje szanse mogłabyś mi doradzić ??

  Nasze psy mają rodowody z UK ( tam kupiliśmy ) polska książeczka zdrowia i paszport polski proszę o pomoc bardzo zależy mi żeby dojechać do męża

  1. najlepiej niech „facet” zapyta w Ordnungsamt w Waszym miescie – ciezko mi powiedzec, bo tez nie wiem jaki Land, ale Ordnungsamt to najpewniejsza informacja

 23. Czy potrzebny jest meldunek żeby zarejestrować psa? I czy egzamin jest konieczny? Można go zdać w Polsce czy trzeba za granicą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close