Różności z Niemiec

Obowiązek uczęszczania do szkoły. Niemcy

25. września 2019

Czy w Niemczech dziecko musi chodzić do szkoły? Od kiedy zaczyna się obowiązek szkolny i jak długo trwa? Tego dowiecie się z dzisiejszego wpisu. Zapraszam.

W jednym z ostatnich postów na temat wakacji i dni wolnych od szkoły wspominałam o karach za nieobecność na lekcjach w szkole oraz że rozszerzę ten temat osobnym wpisem. Zanim przejdę do kar, to zacznę od samego obowiązku szkolnego.(wpis o karach znajdziesz TU)

Obowiązek uczęszczania do szkoły.

Szkoły w Niemczech są trochę inaczej rozwiązane jak w Polsce, więc w ramach krótkiego wstępu kilka informacji o szkołach. Zanim zacznę się powtarzać przy kolejnych tematach wspomnę, że tak jak to było przy dniach wolnych, mogą występować pewne różnice w poszczególnych Bundeslandach i jak zobaczycie ° te małe kółeczko, to właśnie oznaczać będzie „w zależności od landu” 😀  

No to więc mamy podstawówkę, która w większości landów kończy się na 4 klasie (Berlin i Brandenburg 6 klas) i następnie przechodzi się do tzw. weiterführende Schule, czyli do szkoły średniej i tu w zależności od rodzaju szkoły (Gymnasium, czyli liceum, Realschule, Hauptschule, Gesamtschule...) jest to nauka do max 13 klasy, licząc od pierwszej klasy podstawówki.  

Żeby nie było nieporozumień od razu ustalmy: w Niemczech rok szkolny liczy się nieprzerwanie od pierwszej klasy szkoły podstawówki do ostatniej klasy szkoły średniej, czyli np. ostatni rok liceum to będzie 12-a klasa (lub 13-a ° ), (dziecko po podstawówce, gdy zacznie szkołę średnią jest w 5 klasie, a nie „w pierwszej szkoły średniej”).

Obowiązek uczestniczenia w szkole zaczyna się gdy dziecko ukończy 6 lat do 30.09 danego roku, tzn jeżeli dziecko w 2020 roku do końca września skończy 6 lat ma obowiązek pójść do pierwszej klasy szkoły podstawowej; jeżeli ma urodziny po wrześniu obowiązek zacznie się w 2021 roku. 

No i tak w Niemczech rozróżnia się Vollzeitschulpflicht oraz Teilzeitschulpflicht. 

Foto von Pixabay

Vollzeitschulpflicht

To znaczy, że szkoła jest „na pełnym etacie” 😉 innymi słowy całodniowa. Nie, to nie oznacza, że od rana do nocy, ale od poniedziałku do piątku. W tym przypadku dziecko obowiązuje uczestniczenie szkoły do 9 maksymalnie do 10 klasy (°).  Czyli w normalnym przypadku będą to 4  lub 6 klas podstawówki plus 4 do 6 lat szkoły średniej.

Na przykładzie Nordrhein-Westfalen moje dzieci mają obowiązek chodzenia do szkoły w pełnym wymiarze (4+6) 10 lat, czyli do 16 roku życia. I tu kończy się Vollzeitschulpflicht, ……. ale ale….

Teilzeitschulpflicht (Berufsschulpflicht) 

ale.. no to jeszcze nie oznacza koniec szkoły 🙂 po 9 czy 10 klasie młodzież jest zobowiązana do szkoły zawodowej. Teilzeit oznacza, że uczeń kilka dni w tygodniu jest w szkole a kilka w pracy, w zakładzie czy firmie w której robi „Ausbildung”. No i muszę chyba wyjaśnić, co to oznacza. W Niemczech zawodu nastolatek uczy się poprzez konkretnego pracodawcę, czyli jeżeli taki Jasio chce zrobić technika informatyka, musi poszukać firmy, która to oferuje. Złożyć podanie i mieć nadzieję, że firma go przyjmie. Taka firma może mieć na przykład tylko jedno takie miejsce w roku (lub więcej). Gdy Jasio dostanie zgodę i rozpocznie się rok szkolny przez 3 dni w tygodniu przychodzi do pracy jak każdy inny pracownik i uczy się w praktyce swojego zawodu, a w pozostałe 2 dni chodzi na zajęcia teoretyczne do szkoły. 

Oczywiście, to nie jest tak, że każdy musi iść do szkoły zawodowej. Uczeń po 10 klasie nie musi przerywać szkoły tylko uczyć się dalej, zdać maturę, a następnie iść na studia (lub po maturze zrobić Ausbildung). Matura jest w 13 klasie, a niektóre szkoły oferują tryb G8, czyli maturę po 12 klasie. Na całe NRW są tylko 3 takie szkoły, między innymi te, do którego chce iść moja córka 😉 

Foto von jackmac34

Wyjątki

Oczywiście są pewne wyjątki, gdzie można zostać na jakiś czas zwolnionym z obowiązku, np. ciąża czy  dobrowolne prace w czynie społecznym (pod pewnymi warunkami) czy służba wojskowa. Ale także pobyt za granicą czy nauka w domu, ale to są indywidualne przypadki. 

A co ma zrobić Jasio, jeżeli po 10 klasie skończy szkołę średnią, bo nie chce zdawać matury, a nie dostał miejsca w żadnej szkole zawodowej? W większości landów niemieckich musi ukończyć tzw rok przygotowujący do zawodu (Berufsvorbereitungsjahr), czyli Jasio chodzi przez rok do szkoły zawodowej (tam gdzie teoria) i może w następnym roku znowu ubiegać się o miejsce w jakieś firmie. Poza tym w roku, w którym Jasiek stanie się Janem i skończy 18 lat jest zwolniony z obowiązku szkolnego. 


No i tak… chciałam napisać o karach za wagary i taki też był tytuł wpisu, w ramach wstępu napisać dwa zdania o obowiązku szkolnym… i  na końcu zmieniłam tytuł wpisu, bo z 2 zdań zrobił się elaborat 😀

No czyli kolejny wpis szkolny, tym razem już o samych karach  pojawi się niebawem. Znajdziesz do TU


Ciekawa jestem jak wygląda to w kraju, w którym mieszkacie, jak długo dziecko ma obowiązek uczęszczania do szkoły, o ile taki obowiązek istnieje?

buziaki

Olgietta

  1. Dzien dobry
    Co zrobic kiedy dziecko chcialo jechac na wycieczke szkolna ale nie chce po tym jak zaden uczen niechce byc w pokoju razem .
    W zeszlym roku byl temat mobingu ,myslelismy ze temat zakonczony i wszystko ok bo tak wygladalo ,eidocznie nie jest tsk do konca i teraz szkola upiera sie ze musi jechac .
    Dziecko 13,5 roku upiera sie ze nie pojedzie ,co zrobic .

    1. porozmawiac z dyrektorekcja szkoly, nauczycielem klasowym i ev. porada pedagogiczna/psychologiczna – moze jest taka osoba w szkole. Nie jestem psychologiem, wiec nie poradze nic wiecej.

  2. Mam iś do szkoły zawodowej od 4 października, natomiast dzień wcześniej skończę osiemnaście lat i mam play wyprowadzić się z Niemiec. Jakie potrzebne mi są dokumenty i co mam zrobić żeby się wypisać z tej szkoły?

    1. jeżeli chce się pani wyprowadzić z Niemiec to w pierwszym kroku poszłabym do urzędu miasta się wymeldować z intencją wyjazdu do Polski – w urzędzie wszystko Pani powinni wytłumaczyć, o dokumenty jakie szkoła potrzebuje prosze zapytac w sekretariacie szkoly

  3. Witam, mam pytanie. Pod koniec października przeprowadzamy się do Niemiec, do Mannheim. Córka we wrześniu w Polsce zaczyna 5 klasę. Uczy się niemieckiego w domu i ogląda tv i gry tylko po niemiecku.
    Będziemy się starali by mała trafiła do 4 klasy – żeby opanować język. Moje pytanie to – jak to wygląda zapisanie dziecka do szkoły już po rozpoczęciu roku ? Wygląda to tak – jedziemy podpisać umowę na mieszkanie, od razu zameldować się. I co dalej ? Aha, mała jest wybitnie uzdolniona z matematyki ( poziom polskiej 8 klasy), uczy się angielskiego od 4 lat i chińskiego od roku. Czy ma szanse na gymnasium ?
    Pozdrawiam

    1. Ja bym chyba od razu spróbowała ją zapisać do Gymnasium do 5 klasy, być może będzie tę 5 klasę powtarzać, ze względu na niemiecki (ale to zależy jak już sobie radzi, tu się szybko nauczy), ale to chyba lepiej niż do 4 klasy, tam będzie się na pewno z matematyki nudzić. U mojej córki doszło do klasy kilka dzieci z Ukrainy, które zero po niemiecku mówiły. W Mannheim jest kilka liceów, po zameldowaniu się w urzędzie miasta, poszłabym od razu do sekretariatu szkoły najbliżej zamieszkania, żeby na początku nie było stresu z dojazdem do szkoły dodatkowo.

  4. Może tutaj znajdę odpowiedź co jeśli dziecko w 10 klasie Realschule otrzymuje dwa razy Mangelhaft (niemiecki , matematyka)
    Co może w robić w przyszłości

    1. hm podobne pytanie już było na dole, co może robić w przyszłości? w jakim sensie? może powtórzyć klasę i poprawić oceny. Na pewno udałabym się do Beratung. Ja takich usług doradczych niestety nie udzielam. Pozdrawiam

  5. Witam moja córka kończy w tym roku grundschule czy mam obowiązek ja zameldować dalej ? Dodam że 1 lipca wracam do Polski. Szkoła twierdzi że jeśli jej nie zamelduję choc na te 3 miesiace dostanę kare

    1. dzień dobry, prawnikiem nie jestem więc na 100% nie powiem, ale która szkoła tak powiedziała, podstawowa? ja bym zadzwoniła jeszcze do urzędu (Jugendamt albo Schulamt). Tu wszyscy chcą być bardzo korrekt z przepisami. Z drugiej strony zameldowanie do szkoły nic nie kosztuje, więc ostatecznie można by zapisać dziecko a w lipcu wypisaç i w urzędzie (Bürgeramt) się wymeldować.

  6. Witam. Mam dwa pytania.
    Ale na początku opiszę sytuację.
    Jadę do pracy do Niemiec i po czasie przeprowadź się do mnie moja żona z dzieckiem (zaraz 6lat)
    1) Słyszałem, że dziecko musi mieć swój pokój bo takie wymogi i to jest jasne ale czy rodzice mogą żyć w slonie czy muszą mec też soją sypialnie.
    2) Czy takie małe dziecko które idzie do 1 klasy podstawówki da sobie radę z językiem.
    Bardzo z góry dziękuję.
    Pozdrawiam. 🙂

    1. Hallo
      1. wydaje mi się, że nie ma żadnego problemu, żeby spać w salonie, tzn mieszkanie 2/pokojowe dla rodziny z 1 dzieckiem, nigdzie nie znalazłam takiego przymusu (przepisu), który by nakazywał wynajmować mieszkanie 3 pokojowe. O ile nie pobiera się zasiłku nikt tego nie sprawdza. w przypadku np pobierania Harz IV są ograniczenia co do maksymalnego metrażu, ale to w tym przypadku zupełnie inny temat
      2. myślę, że dziecko w tym wieku szybko złapie niemiecki. Pytanie kiedy planowana jest przeprowadzka – jeżeli już wiecie, że to pewne, to albo wysłałabym dziecko od razu na kurs, albo puszczała w domu bajki po niemiecku, na YT jest dużo możliwości (Zeichentrickfilme für Kinder) – dziecko powinno jak najwięcej już słuchać języka niemieckiego, będzie później łatwiej. na miejscu w De zapytałabym w szkole albo w Jugendamt, czy są zajęcia pozalekcyjne (Förderung), w NRW np są w wakacje intensywne kursy dla dzieci „Fit in Deutsch”

  7. A ja mam takie pytanie mój syn jest w dziesiątej klasie Realschule . Przez pandemie cała klasa dużo straciła .Ocen nie ma złych z trzech głównych przedmiotów ale obawiam się że do tego dojdą jeszcze egzaminy i może mieć za niską średnią zeby dostać się do szkoły maturalnej . Albo nie zaliczyć Realschule a do tego dąży nauczycielka niemieckiego. Mam pytanie czy można zawsze powtarzać dziesiątą klasę Realschule czy tylko wtedy jak jest ocena pięć np. na półroczne?

    1. witam
      no to można by chyba cały post o tym napisać, jakie są warunki powtarzania. Do tego każdy Bundesland ma też swoje przepisy, więc jak jest u Was to nie wiem. Np jeżeli jest jedna 5 z jakiegoś przedmiotu, ale z głównego 2, to jest ok i nie trzeba powtarzać, W Baden-Württemberg dwie 5 muszą być wyrównane dwiema 2 z głównych przedmiotów, a w Berlinie wystarczą dwie 3 do wyrównania oceny. Także to zależy od Landu i od wszystkich pozostałych ocen na świadectwie.Jeżeli jest 6 to powtarza się klase, z 5 to nie jest jeszcze jednoznaczne.

      co do pytania, ile razy można powtarzać 10 klasę, to znalazłam przepisy, które mówią: klasy od 7 do 10 trzeba zrobić w 6 lat, czyli w tym czasie można dwa razy siedzieć – tu pytanie czy dziecko w tym czasie już powtarzało rok (czyli między 7 a 10 klasą?)

  8. Czy w NRW jest mozliwosc uczeszczania do Berufsvorbereitung/mieszkamy w Troisdorf?,gdzie sukac takiej szkoly,jak sie tam dostac.Prosze o pomoc,bo ja tu nie umiem sie odnalezc,a syn nie umie sobie znalezc kogos do nauki zawodu.stopnie ma okropne.Pozdrawiam.

  9. Witam,
    Moj syn w tym roku szkolnym uzyskal slabe oceny koncowe (same 5 i dwie 4) w 5tej klasie (Gymnasium).
    Wychowawca zadzwonil do mnie z informacja,ze syn musi powtorzyc rok.
    Na moje pytanie,czy jesli przejdzie do Realschule to pojdzie do 6tej klasy,odparl,ze nie bez wzgledu na rodzaj szkoly.
    Czy to prawda?

    1. Rzeczywiście jeżeli na koniec roku są trzy lub więcej 5 na świadectwie, to sie zostaje, w Gzmansium ale też w Realschule. Ew. zapytałabym jeszcze w Jugendamt w dziale ds. szkół. pozdrawiam

  10. Wita, planuje przeprowadzkę do Niemiec a tymczasem jeszcze mieszkam w Irland i moja 13 letnia córka rozpoczęła secoundary school w tym roku. Czy orientuje się pani w której klasie i do jakiej szkoły musiałabym ja zapisać w Niemczech. Z góry wielkie dzięki

    1. 13 lat to mniej więcej 7 klasa, jak nie zna języka niemieckiego to podejrzewam, że zapiszą ją do klasy niżej, żeby się języka nauczyła. W przypadku nieznajomości niemieckiego raczej nie będzie to Gymnasium (czyli polskie liceum), prędzej Gesamtschule czy Hauptschule. Najlepiej poradzić się w Jugendamt, w miejscowości, do kórej się pani przeprowadzi.

  11. Dobry wieczór. Chciałam się dowiedzieć jak wygląda zawieszenie dziecka w prawach ucznia w Niemczech.
    Dzieci wyjechał cztery lata temu do Niemiec. Mój wnuk chodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w związku że jest dzieckiem które ciągle uczy się j. niemieckiego ma również problemy z rówieśnikami dzieci mu dokuczają. Chcąc się z nimi zintegrować i mieć kolegów, robi jak to dziecko siedmioletnie wszystko co mu powiedzą, uczą słów które są obraźliwe w stosunku do nauczycieli, on je powtarza nie znając ich znaczenia co doprowadziło do tego, iż ma zostać usunięty ze szkoły, dodatkowo zaczepiają go prowokując do samoobrony co kończy się zawsze w sposób taki, że nie potrafi się obronić przed nauczycielami bo nie włada tak dobrze językiem jak dzieci które się tam urodziły. Decyzja dyrekcji jest taka, że ma nie chodzić do szkoły. Moje pytanie to czy zgodnie prawem i co powinna zrobić córka z zięciem w takiej sytuacji.

    1. usunięcie ucznia ze szkoły i to w pierwszej klasie to już dość wyjątkowa sytuacja, a na pewno nie za brak umiejętności językowych. Trudno mi coś w tym temacie doradzać. Zdecydowanie poszłabym do Jugendamt po poradę! Mam nadzieję, że sytuacja się pozytywnie wyjaśni.

  12. Mega wpis- ja dowiedziałam się mega dużo z niego, bo wcześniej nie miałam pojęcia. Muszę ogarnąć ten temat jeśli chodzi o szkołe w Stanach bo dostałam już z kilkanaście pytań na ten temat, a ja wciąż się wykręcam zbyt małą wiedzą w tym temacie by stworzyć wpis 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close